2009.06.17 10:11

A 10 legveszélyesebb ország. Hol ne nyaraljunk 2009-ben

  Flattr this
 

Manapság, utazás előtt érdemes megfontolni, hogy melyik országba tesszük be a lábunkat és melyikbe nem. Az alábbiakban tíz olyan országot mutatunk be, amelyeket egyelőre jobb elkerülni.

A legveszélyesebb turistacélpontok 2009-ben, bár lehet hogy ezek nagy többségébe figyelmeztetés nélkül se menne az ember?

01. Szomália
Különösen hajókirándulásra nem ajánlott, Szomália partjai körül ugyanis hemzsegnek a kalózok. Ezek a banditák pedig nem a kalandfilmek romantikus világából ismert kampókezű haramiák, hanem a legmodernebb fegyverekkel felszerelt kíméletlen gyilkosok. Az országban a Siad Barre elnök ellen elkövetett 1991-es puccs óta eddig 14-szer tettek kísérletet stabil kormányzat felállítására – sikertelenül. A hatalom ehelyett a különböző régiókat uraló hadurak kezében van, akik csaknem folyamatosan viselnek háborút egymás, illetve az országba érkező békefenntartók és segélyszervezetek dolgozói ellen.

02. Afganisztán
Még a katonai kísérettel utazók sincsenek biztonságban a világ egyik legszegényebb és legveszélyesebb nemzetének határain belül. A tálib terroristák,az emberrablók, a korrupt rendőrök, illetve a heroinnal kereskedő drogbárók és azok magánhadseregei mind-mind komoly veszélyforrást jelentenek. Afganisztánban – ahonnan a világ ópiumtermésének közel fele származik – található egyébként a világ legtöbb, fel nem robbant aknája, s a házi készítésű robbanószerkezetek is fokozzák az életveszélyt.
És ha ez nem lenne elég: az ország szeizmológiailag a földrengésveszélyes zónában fekszik, gyakoriak a földmozgások.

03. Irak
Bár a helyzet sokat javult a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest, Irakban még ma is mindennaposak a robbantások, a fegyveres konfliktusok és a bűncselekmények. A Sivatagi Vihar hadművelet óta – ha a terroristákat és az emberrablókat nem is számítjuk – a polgári halálesetek közel 40 százaléka bűncselekmények kapcsán következik be. Az országban tartózkodó amerikai és szövetséges haderők pedig gyanakodva szemlélnek mindenkit, aki közelít feléjük, s sajnálatos módon nem egy ízben történt már haláleset az efféle félreértésekből kifolyólag. Alighanem még hosszú éveknek kell eltelnie, mire a turisták bemerészkedhetnek a közel-keleti országba. Aki mégis megpróbálja, az számítson arra is, hogy az északi régiókban – ahol egyébként a török-kurd határvillongásokból kifolyólag feszült a helyzet – madárinfluenza-gócokat is jelentettek.

04. Kongó
Szintén labilis politikai helyzet, amelyben a környező angolai, namíbiai és zimbabwei hadseregek által támogatott kormányerők küzdenek az Uganda és Ruanda által segített felkelőkkel. A dzsungelt és az afrikai éghajlatot kedvelőknek érdemes más úticélt választani, mert az országban naponta több mint ezer ember veszti életét különböző betegségek (köztük az AIDS), az éhezés és az erőszak következtében.

5. Pakisztán
Az iszlám terrorizmus elharapózása az utóbbi időben érezhetővé vált, s a jellemzően az al-Kaidához kötődő radikális csoportok pokolgépei egyaránt irányulnak a külföldiek, a pakisztáni politikusok – lásd a Benazhir Bhutto ellen elkövetett merényletet – civil célpontok és vallási kisebbségek ellen. Az Afganisztánnal határos területeken akár terrorista-kiképző táborra, illetve az országhatárokon gyakran áttévedő radikális csoportokra is bukkanhat a meggondolatlan utazó. A helyiek gyakran előszeretettel demonstrálnak különböző, őket ért sérelmek ellen, s ilyenkor nem ritkaság a gyújtogatás sem.

06. Zimbabwe
A szintén feszült politikai légköréről az utóbbi hónapok választási botrányai kapcsán elhíresült afrikai ország ellen bevezetett gazdasági szankciók is nyomot hagytak az emberek életmódján. Az üzemanyag olyan mértékben megy ritkaságszámba, hogy a rendőri erők, illetve a mentőszolgálat lefedettsége is meglehetősen hézagos. A választási csalással hatalmon maradó elnök, Robert Mugabe rendőri erői kíméletlen brutalitással válaszoltak az igazságérzetükben sértett civilek demonstrációira. A korrupció – talán a fenti érthető okokból kifolyólag – virágzik, s a rendfenntartók jellemzően előbb ütnek, azután kérdeznek. Azok a farmerek pedig, akiknek eddig sikerült megúsznia a kormány politikai ellenfeleinek tekintett gazdák ellen irányuló rombolóhadjáratát, a saját kezükbe vették otthonuk védelmét és sok esetben felszólítás nélkül tüzet nyitnak az idegenekre.

07. Kolumbia
A dél-amerikai állam gazdag természeti erőforrásai – kőolaj, arany, ezüst, drágakő és szén lelőhelyei – alapján sikerre lenne ítélve, ennek ellenére a világon itt a legmagasabb az egy főre jutó gyilkosságok és emberrablások száma. Kolumbiából származik a világ kokaintermelésének csaknem 80 százaléka, s az ország jelentős részét a drogkereskedelemből fenntartott milíciák ellenőrzik. A különböző gerillacsoportok – köztük az Ingrid Betancourt elrablása kapcsán világszerte ismertté vált FARC – tagjai előszeretettel rejtőzködnek a különböző nemzeti parkok sűrű őserdeiben. Bár a nemzetközi nyomás hatására egyre erősebb a fellépés ezek ellen a szervezetek ellen, jelenleg még léteznek jóval biztonságosabb és legalább ennyire szép pontjai a kontinensnek.

08. Haiti
A gyönyörű trópusi szigeten uralkodó labilis politikai viszonyok, a szegénység és az ebből fakadó erőszak szomorú kontrasztban állnak a természeti adottságok szépségével. A városok vezetését áthatja a korrupció – a legtöbb helyen bűnszervezetek kezében van az irányítás – és a rendfenntartó erők is sok esetben a gengszterek szolgálatában állnak. A külföldieket kiemelt veszély fenyegeti, sok esetben ugyanis emberrablók áldozataivá válnak, akik váltságdíjat követlenek értük. Mivel több ország is visszahívta nagyköveteit, az elővigyázatlan utazók sokszor csak önmagukra számíthatnak. Az alacsony közbiztonsági szint mellett a hurrikánszezonban is érdemes elkerülni a szigetet, az intenzív viharok és az ebből fakadó természeti csapások miatt.

09. Jemen
Jement elsősorban az Al-Kaida terrorfenyegetettsége miatt érdemes kerülni. A nyugati demokráciák ellen irányuló folyamatos erőfitogtatások és a helyi konfliktusok miatt Jemen is a kerülendő országok listáját gyarapítja.

10. Thaiföld
A nálunk is igen divatos turistacélpont számtalan kulturális és természeti kincsekkel várja az odalátogatókat. S míg a gyilkosságoktól és emberrablástól kevésbé kell tartani, a közutakon nem árt az elővigyázatosság. A hagyományosan baloldali közlekedésű országban ugyanis a motorok és a robogók jelentik a fő közlekedési formát (összesen 12 millióan használnak ilyen közlekedési eszközöket, ami Thaiföld teljes, bejegyzett járműparkjának csaknem 70 százalékát teszi ki), a sofőrök pedig jelentős részben fittyet hánynak a közlekedési szabályokra, és arra mennek, amerre a kedvük tartja. A szegényebb negyedekben emellett zsebtolvajok és a fegyveres rablótámadások is előfordulhatnak.



Értékelés beiktatása folyamatban...
Értékelés: 3.1 (az 5-ből). 10 értékelés.
Klikkelj a megfelelő számú csillagra, hogy értékelhess.


volt/lesz:

#tiffsm2024#worldmusic23#zachergaborsm
2024. november 29. péntek,
Ma Taksony, holnap András, Andor ünnepli a névnapját.
Küldök neki(k) képeslapot.
A hírességek közül ma ünnepli a születésnapját: Krystal Steal, Zsolnai Hédi.

A RNB mai RON árfolyama

• SZAVAZZÁ' •

SZERINTED KI A LEGÁLLATABB?















régi szavazások